Fitness trenér radí: Čistá voda je základ, energetický nápoj si připravíte i sami

Pokud se po letní pauze vracíte zpět k pravidelnému cvičení, určitě nezaškodí zopakovat si také pravidla pitného režimu. Co, kolik a kdy pít, radí fitness trenér a výživový poradce Petr Sedláček.
Hlavně po celý den
Pitný režim je jedním z nejdůležitějších pilířů zdravého životního stylu bez ohledu na to, zda cvičíte, nebo ne. Na dostatečný příjem tekutin je proto třeba myslet průběžně během celého dne, nejen na tréninku. Pro někoho je jednodušší, když pije perlivou vodu, jiný potřebuje v nápoji cítit chuť. Obojí je cesta, jak přijmout dostatek tekutin.
 
Čistá voda je základ
Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Ta vám úplně postačí i v případě, že  trénujete jen rekreačně a vaše tréninky trvají méně než 90 minut. Jestliže cvičíte déle nebo se věnujete vytrvalostním sportům, do pitného režimu byste měli zařadit i tzv. elektrolytické nápoje, které jsou důležité pro správné fungování svalů. Vyhnete se tak křečím nebo jiným těžkostem.

výživový poradce Petr Sedláček
 
Kalorie raději v jídle
Častým dilematem při řešení pitného režimu bývá otázka – s cukrem, nebo bez? Odpověď závisí na tom, jaký cíl cvičením sledujete. Pokud se snažíte zhubnout, je lepší kalorie „sníst“ než je vypít. Proto doporučuji  především čistou vodu nebo nápoje bez cukru.
 
S bublinkami opatrně
Fitness centra běžně nabízejí klientům možnost nabrat si vodu nebo namíchat si vlastní nápoj – ať už iontový, energetický nebo proteinový. Kromě čisté kohoutkové vody můžete použít i perlivou. Faktem ale je, že silně sycené nápoje s nadbytkem oxidu uhličitého nevyhovují během cvičení každému a některé lidi mohou nafukovat. Proto já osobně doporučuji milovníkům bublinek domácí výrobník perlivé vody. Intenzitu bublinek si můžete regulovat a vodu naperlit velmi jemně.
 
Výrobník SodaStream SPIRIT vyniká snadným ovládáním, funkčností i elegantním designem. Díky systému „Snap-Lock“ je uchycení lahve jednoduché a bez potřeby šroubování. Opakovaným stisknutím tlačítka připravíte perlivou vodu v takové intenzitě nasycení, jakou máte rádi. Kompletní sada obsahuje také bombičku s potravinářským CO2 plynem a opakovaně použitelnou nápojovou lahev bez BPA o objemu 1 l.
 
 
„Energeťák“ doplňte vodou
Specifickou kategorií jsou energetické nápoje. Obsahují kofein a další přidané látky, zejména  vitamíny, což nikdy není na škodu. Vhodné jsou pro doplnění energie před tréninkem nebo během něj. O to více vody ale doporučuji vypít během tréninku. Určitě nedoporučuji pít energetický nápoj po odpoledním nebo večerním cvičení, protože kofein má dlouhý poločas rozpadu. Důležité je též uhlídat si celkové množství kofeinu přijatého za den, abyste se neochudili o kvalitní spánek.
 
Tip P. Sedláčka:  Namíchejte si vlastní energetický nápoj
 
Energetické nápoje nemusíte kupovat jen v plechovkách či jednorázových plastech. Můžete si namíchat i vlastní, a díky tomu si sami regulujete množství kofeinu i sacharidů. Já osobně používám příchuť Energy od SodaStream. Je téměř bez kalorií, na 100 ml obsahuje jen 14,4 kcal. Ve složení najdete i vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správný energetický metabolismus a ovlivňují činnost nervové soustavy. Je ideální při zvýšené tělesné i psychické aktivitě, při sportu, fyzické práci i náročném denním programu.

A jak na to?
Nápojový energetický koncentrát SodaStream Energy si nařeďte perlivou vodou, nejlépe v doporučeném poměru 1 : 20. Připraveným nápojem zalijte odměrku oblíbeného pre-workoutu a přidejte led.

Energetický nápoj SodaStream Energy vás osvěží i nabudí a krátkodobě zvýší vaši efektivnost. Obsahuje kofein a kombinaci vitamínů B. Z půllitru příchutě vyrobíte dvanáct litrů vynikajícího perlivého energetického nápoje. Příchuť má snížený obsah cukru, je doslazována sladidly a neobsahuje alergeny.

 
O značce SodaStream
 
SodaStream je specialistou na perlivou vodu nachystanou v pohodlí domova bez tahání lahví a jedničkou mezi perlivými vodami co do počtu vypitých litrů.*
Firma se od svého počátku datovaného do roku 1903 soustředí na ucelenou nabídku výrobníků domácí perlivé vody a souvisejícího příslušenství. Jejím cílem je nabídnout příjemný způsob přípravy vlastní perlivé vody v pohodlí domova místo tahání protivných plastových lahví a následného vynášení hromad plastového odpadu. Počtem stisknutí výrobníku si zákazník sám volí výslednou perlivost vody a přidáním čerstvého ovoce má možnost vytvořit lákavé pití bez zbytečných cukrů či sladidel pro sebe i svou rodinu. Litr vlastní domácí perlivé vody přitom vyjde na velmi příznivou cenu 2,57 Kč, takže si za pohodlí nemusí zákazník zbytečně připlácet. 
Kromě svého pohodlí navíc používáním každého výrobníku domácí perlivé vody SodaStream domácnosti ochrání přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdných PET lahví od nápojů.
Pro další informace a novinky navštivte adresu www.sodastream.cz
* Zdroj: Porovnání firemních dat s výzkumem trhu balené vody za rok 2014 společnosti Canadean.
  
Kontakt pro média:
Hedvika Přibová
PHOENIX COMMUNICATION
140 00 | Praha 4 | Pod Vilami 785/22
hedvika@phoenixcom.cz
Zpět na SodaStream Blog