Jak si vybrat lahev (nejen) na vodu

Návrat do běžného pracovního a školního režimu vyžaduje kromě jiného i změny v pitném režimu. To, co máme doma běžně po ruce, musíme na cestu do školy či do práce připravit a zabalit. Pokud tedy i vy v tomto období vybíráte pro sebe či své potomky lahve na vodu, máme pro vás pár tipů.
Zdraví je prvořadé
Doba je náročná a nad možností úspory financí uvažujeme všichni. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že dospělý člověk by měl denně přijmout přibližně dva a půl až tři litry tekutin a školák (v závislosti na věku) zhruba dva litry, pitný režim běžné čtyřčlenné rodiny není právě zanedbatelná položka. V porovnání nákladů na kupovanou balenou vodu a limonády versus kohoutková voda vychází ekonomičtěji druhé řešení. A to i v případě, že si potrpíte na perlivé a ochucené nápoje. Méně se už vyplatí šetřit na lahvích, ve kterých si tekutiny s sebou nosíte. V nedávném průzkumu* značky SodaStream  se až 45 % dotazovaných přiznalo, že nápoj z domu si nosí v obyčejné PET lahvi. Ta se přitom pro opakované použití nedoporučuje a po použití by měla být odevzdaná k recyklaci. Jakékoliv poškození nebo jen obyčejná deformace stlačením totiž dokáže na stěnách lahve vytvořit mikroprasklinky, ve kterých se mohou hromadit bakterie. Investice do kvalitní opakovaně použitelné lahve proto určitě stojí za to. Při nákupu takovéto lahve je také vhodné zkontrolovat, jestli neobsahuje chemickou látku bisfenol A (BPA), u kterého byly při vyšších koncentracích potvrzené negativní účinky na zdraví. Vhodným řešením jsou i opakovaně použitelné lahve vyrobené z plastových polymerů, jako je například  Tritan. Ten je velmi pružný a odolný vůči teplotním výkyvům i mechanickému tlaku. Neabsorbuje UV záření ani žádné pachy a nedrží se na něm plíseň. Lahev z Tritanu lze mýt i v myčce (max. 70 °C).
 
Lahev pro školáka
Pokud vybíráte lahev pro dítě, kromě zdravotních aspektů je důležité myslet i na praktickou stránku. Lahev by neměla být příliš těžká, aby dítě zbytečně nezatěžovala. Měla by být odolná proti pádům a ne právě citlivému zacházení. Zároveň by neměla „ohrožovat“ další obsah aktovky. Kvalitní víčko, které nápoj v lahvi dobře uzavře, je proto základem úspěchu. Vhodné je i praktické poutko nebo sportovní uzávěr, který je užší, a tedy i pro menší děti praktičtější na pití. No a v neposlední řadě myslete na údržbu lahve. Školáci to často mají rádi barevné a sladěné, což znamená i vyšší nároky na hygienu lahve. Vhodným řešením jsou například opakovaně použitelné lahve vyrobené z plastových polymerů, jako je i Tritan. Ten je velmi pružný a odolný vůči teplotním výkyvům i mechanickým tlakům. Neabsorbuje UV záření ani žádné pachy a nedrží se na něm plíseň. Lahev z Tritanu lze mýt i v   myčce (max. 70 °C).

 
TIP: Lahev My Only Bootle + sportovní víčko
 
Odolný Tritan se používá i na výrobu oblíbené lahve My Only Bottle. Díky objemu 0,6 litru je malá i lehká zároveň, přenášení a manipulaci ulehčuje praktické poutko na nerezovém uzávěru. Lahev je vhodná i pro výrobníky SodaStream, takže si do ní můžete připravit i svůj oblíbený perlivý nápoj. Je k dostání v modré, růžové a černé variantě. V nabídce SodaStream najdete také dvojbalení šroubovacích víček s praktickým sportovním uzávěrem. Šroubovací víčko hermeticky uzavře tekutinu v jakékoli lahvi SodaStream, a zabrání tak jejímu nechtěnému vylití.
 
Lahev pro dospělého
Vzít si s sebou lahev do kanceláře či na cesty je praktické hned z mnoha důvodů. Nejenže ušetříte finance na kupované nápoje, ale zároveň získáte přehled o tom, jak důsledně dodržujete svůj pitný režim. Počítat denní příjem tekutin na sklenky je totiž o mnoho komplikovanější než vyjádřit ho v počtu lahví. V tomto případě platí, že víc je víc, a tak si pořiďte lahev s objemem aspoň jeden litr. Za úvahu rozhodně stojí také přepočet ekologičnosti takového řešení. Když výrazně omezíte nákupy balených nápojů, ročně ušetříte přírodu od tisíců PET lahví a plechovek, které končí na skládkách. Vzdávat se přitom nemusíte ani oblíbených chutí a bublinek. Dnes si už v pohodlí domova pomocí výrobníku perlivé vody a originálních příchutí připravíte i celou škálu nápojů PepsiCo – od Pepsi přes Mirindu až po 7 Up.

Lahev FUSE 3 x 1l PEPSI
 
TIP: Lahev FUSE + neoprenový návlek

Pokud doma používáte výrobník perlivé vody, nemusíte shánět nic speciálního, stačí použít lahev, která je součástí balení. Například model FUSE naplníte jedním litrem vody. Dokoupit si můžete i další designové lahve podle svých přání, jež jsou dostupné samostatně nebo v praktických dvoj- a trojbaleních. Originálním doplňkem je neoprenový obal, který udrží nápoj v lahvi déle teplý, nebo naopak chladný.


Obal na lahve Fuse
 
* Průzkum byl uskutečněn mezi návštěvníky pražské Podolské vodárny v rámci Dne otevřených dveří 19. března 2022.
 
O značce SodaStream
 
SodaStream je specialistou na perlivou vodu nachystanou v pohodlí domova bez tahání lahví a jedničkou mezi perlivými vodami co do počtu vypitých litrů.*
Firma se od svého počátku datovaného do roku 1903 soustředí na ucelenou nabídku výrobníků domácí perlivé vody a souvisejícího příslušenství. Jejím cílem je nabídnout příjemný způsob přípravy vlastní perlivé vody v pohodlí domova místo tahání protivných plastových lahví a následného vynášení hromad plastového odpadu. Počtem stisknutí výrobníku si zákazník sám volí výslednou perlivost vody a přidáním čerstvého ovoce má možnost vytvořit lákavé pití bez zbytečných cukrů či sladidel pro sebe i svou rodinu. Litr vlastní domácí perlivé vody přitom vyjde na velmi příznivou cenu 2,57 Kč, takže si za pohodlí nemusí zákazník zbytečně připlácet. 
Kromě svého pohodlí navíc používáním každého výrobníku domácí perlivé vody SodaStream domácnosti ochrání přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdných PET lahví od nápojů.
Pro další informace a novinky navštivte adresu www.sodastream.cz
* Zdroj: Porovnání firemních dat s výzkumem trhu balené vody za rok 2014 společnosti Canadean.
  
Kontakt pro média:
Hedvika Přibová
PHOENIX COMMUNICATION
140 00 | Praha 4 | Pod Vilami 785/22
hedvika@phoenixcom.cz
Zpět na SodaStream Blog